دوران جمع‌بندی

جمع‌بندی کنکور

جمع‌بندی هرمی(زیگوراتی) و شناور

جمع‌بندی کردن با دوره و مرور خیلی فرق میکنه. درواقع ما جمع‌بندی رو برای این انجام میدیم که مطمئن بشیم که از هر درس چند تا تست رو قطعاً میتونیم جواب درست بدیم و این تست‌ها از چه مباحثی هستند که در سر جلسه کنکور سراسری و یا آزمون آزمایشی تقریباً بدونیم به چه سؤالاتی قراره که جواب بدیم.
به‌صورت کلی دو روش برای جمع‌بندی کردن مباحث مختلف برای کنکور سراسری وجود داره:

 

 • جمع‌بندی شناور
 • جمع‌بندی هرمی

 

جمع‌بندی شناور به چه صورت انجام می‌شود؟ برای چه دانش‌آموزانی مناسب است؟ آیا می‌توان بعضی از دروس را با جمع‌بندی شناور جمع‌بندی کرد و بعضی دیگر را با روش هرمی جمع‌بندی کرد؟

جمع‌بندی شناور به چه صورت انجام می‌شود؟

برای چه دانش‌آموزانی مناسب است؟

آیا می‌توان بعضی از دروس را با جمع‌بندی شناور جمع‌بندی کرد و بعضی دیگر را با روش هرمی جمع‌بندی کرد؟

جمع‌بندی کردن را باید برای دروس مختلف، تفکیک کرد و لزوماً قرار نیست یک نفر همه دروس خود را با جمع‌بندی شناور جمع‌بندی کند و یا برعکس.
بلکه باید بنا به شرایطی که در هر درس دارد یکی از این دو روش را برای جمع‌بندی کردن هر درس انتخاب کند.
در جمع‌بندی شناور اصلاً لازم نیست که حتماً یک دور تمام درس‌ها رو خونده باشیم و در ابتدا کاری با نخوانده‌های خودمون نداریم بلکه باید روی کم تسلطیهامون کار کنیم و مباحثی رو که مسلط هستیم را هم تقویت می‌کنیم و در آخر اگر تمام کم تسلطی‌های خودمون رو به مسلط تبدیل کردیم و هنوز تا کنکور زمان داشتیم میریم سراغ نخوانده‌ها.
پس در روش جمع‌بندی شناور هیچ مبحثی رو از اول حذف نمی‌کنیم بلکه مطالبی را که قراره بخونیم، اولویت‌بندی می‌کنیم. این‌جوری خودبه‌خود مباحثی که در انتها فرصتی برای خوندنشون پیش نمیاد جزو حذفیاتمون محسوب میشن.
روش جمع‌بندی شناور برای اون دسته از مطالبی که تسلط کمی دارید و یا ضعف دارید مناسبه.

 

چه جوری باید مطالب کم تسلط رو در هر درس تشخیص بدیم؟

نظر خود شما و اینکه مثلاً حس می‌کنی در فلان مبحث مسلط هستی یا مسلط نیستی اصلاً ملاک درستی نیست و برای این کار در ابتدای جمع‌بندی شناور یه دونه آزمون جامع تعیین سطح کنکوری از خودمون در وقت باز می‌گیریم که بهتره یکی از کنکورهای دهه ۹۰ باشه مثلاً کنکور سال ۹۵ که یه مقدار هم سؤالات آسان‌تری داره رو از خودمون آزمون بگیریم که برای بچه‌های نظام جدید بهترین منبع، کتاب دور دنیا در چهار ساعت گاج هست. این آزمون برای تعیین سطح سواد شما است و باید بدون هیچ‌گونه مرور و یا مطالعه انجام شود.
این آزمون تعیین سطح رو بدون در نظر گرفتن زمان بزنید و حتی اگه وسطش خسته شدید میتونید کمی استراحت بکنید و دوباره ادامه بدید که ممکنه بین ۵ تا ۷ ساعت طول میکشه.
بعد از زدن این آزمون باید مشخص کنید که چه مباحثی از هر درس رو تونستید درست بزنید و کدوم مباحث رو غلط زدید و کدوم مباحث رو نزدید.

پس برای هر درس یک جدول درست می‌کنید که سه ستون داره:

 

 • مسلط
 • کم تسلط
 • نخوانده

 

حالا اولویت اول از ستون کم تسلطی‌های هر درس رو برمی‌دارید و در سه الی پنج روز بعدش اونها رو برطرف می‌کنید و درواقع اولویت اول کم تسلطی‌ها تون میشه برنامه شما برای سه روز بعدش.
بعد از سه الی پنج روز دوباره یک آزمون جامع می‌زنید که در این آزمون باید حتماً ارتقا درصد در تمام درس‌ها داشته باشید چون یکی از کم تسلطی‌ها رو باید برطرف کرده باشیم و به مسلط‌ها اضافه کرده باشیم.
و به همین ترتیب هر سه روز یک‌بار بخشی از کم تسلطی‌های هر درس رو برطرف می‌کنیم و این کار رو تا یک هفته قبل از کنکور هم میتونید ادامه بدید.
البته ریزه‌کاری‌های زیادی داره که بهتره فایل صوتی زیر رو گوش کنید که بهتر بتونید این روش جمع‌بندی رو برای خودتون اجرا کنید.

 

جمع‌بندی هرمی(زیگوراتی)

جمع‌بندی هرمی رو به چند مرحله تقسیم می‌کنیم:

 • مرحله صفرم: خواندن نخوانده‌های باقیمانده و هم‌سطح کردن آن‌ها با بقیه فصول.

 

 • مرحله اول: مطالعه فشرده فصل‌به‌فصل یعنی تمام فصول مربوط به درس موردنظر را بدون توجه به پایه یا کتاب به‌صورت کلی. برای مثال اگر درس شیمی رو به روش هرمی جمع‌بندی کنیم باید از فصل یک شیمی پایه دهم شروع کنیم و به ترتیب همه فصول رو تا فصل آخر شیمی پایه دوازدهم بخونیم و اگر احیاناً از قبل خلاصه‌نویسی دارید در این مرحله میتونید ازشون استفاده کنید و درنتیجه در مدت‌زمان کمتری اون درس رو جمع‌بندی کنید و اگر خلاصه‌نویسی ندارید میتونید از منابع جمع‌بندی موجود در بازار استفاده کنید و برای هر فصل هم حتماً باید تعداد قابل‌توجهی تست بزنید و رفع اشکال کنید که میتونید از تست‌های تألیفی و سخت‌تر از کنکور هم میتونید استفاده کنید.
  این مرحله برای داوطلبی که همه درس‌های خودش رو بخواد بر اساس روش هرمی جمع‌بندی کنه، حدود سی تا چهل روز طول میکشه تا همه درس‌ها و همه کتاب‌ها رو به‌صورت فصل‌به‌فصل یک دور بخونه و تست بزنه و رفع اشکال کنه.
  سؤال میپرسن که در این مرحله باید کل روز رو به یک درس اختصاص بدیم؟
  جواب منفی است چون کار اشتباهی است و فعلاً همچنان باید تنوع درسی روزانه رو حفظ کنید و ترجیحاً تمام دروس عمومی و تمام دروس اختصاصی رو هرروز داشته باشید.

 

 • مرحله دوم: در این مرحله باید کتاب به کتاب جمع‌بندی کنید و کل هر کتاب رو کامل جمع‌بندی می‌کنید. در این مرحله دیگه تنوع درسی نداریم و در یک روز از صبح تا شب یک کتاب رو کامل جمع‌بندی می‌کنید و ازش تست جامع تک کتاب می‌زنید که ترکیبی از فصل‌های همون کتاب هستند.
  این مرحله برای کسی که بخواد همه درس‌ها رو به این روش جمع‌بندی کنه، حدود بیست تا بیست‌وپنج روز طول میکشه.

 

 • مرحله سوم: جمع‌بندی تک‌درس است یعنی باید کل کتاب‌های مربوط به اون درس رو باهم و یکجا جمع‌بندی و رفع اشکال کنید و آزمون جامع تک‌درس باید بزنید که میتونید از آزمون‌های تألیفی هم استفاده کنید که در منابع آزمونی مختلف موجود است.
  برای جمع‌بندی دروس عمومی در این مرحله میتونید از سؤالات کنکورهای سراسری سال‌های قبل هم استفاده کنید.
  این مرحله برای تمام درس‌ها حدود هشت تا ده روز طول میکشه.

اگر برای کل درس‌ها این سه مرحله رو باهم جمع بکنیم میشه حدود شصت تا هفتادوپنج روز.
در این روش کف هرم و قاعده هرم از همه چیز مهمتره. اگر کسی از این روش برای جمع‌بندی استفاده کنه نه سال به سال جمع‌بندی میکنیم و نه درس به درس بلکه فصل به فصل انجام میشه که خیلی میتونه برای درسهای قوی شما خوب باشه.
البته ریزه‌کاریهای زیادی داره ولی کلیت این روش به این صورت بود.
در فایل صوتی زیر هم توضیحات بیشتری در مورد روشهای جمع‌بندی هرمی و شناور توسط استاد نامدار مطرح شده که میتونید ازش استفاده کنید:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا