مشاوره

بهترین راهکار برای افزایش درصد قرابت معنایی

به همراه معرفی منابع مناسب

درس ادبیات فارسی در کنکور سراسری دارای بیست‌وپنج سؤال است که از مبحث قرابت معنایی در کنکور سراسری نه تست معمولاً مطرح می‌شود که به دلیل زیاد بودن و تأثیرگذار بودن این تست‌ها، می‌بایست تا جایی که امکان دارد درصد خوبی از این مبحث کسب کنیم.
برای اینکه بتوانید از پس تست‌های قرابت بربیایید باید درک ادبی خوبی داشته باشید. این به معنی داشتن طبع شعر یا شاعر بودن نیست. گرچه امتیاز محسوب می‌شوند ولی لزوماً قرار نیست حتماً طبع شعر قوی داشته باشید تا بتوانید تست‌های قرابت را درست بزنید.
در اینجا اصولی را پیشنهاد می‌دهیم که اگر با تکرار و تمرین و با برنامه منسجم آن‌ها را انجام دهید به‌راحتی در عرض چهار ماه می‌توانید تسلط خوبی در قرابت معنایی پیدا کنید.

چرا درک ادبی لازم است؟

در کنکورهای سال‌های قبل، طراح یک بیت شعر یا یک متن یا یک آیه را در صورت سؤال مطرح می‌کند و مفهوم آن را مورد سؤال قرار می‌دهد و در گزینه‌ها بیت‌هایی را مطرح می‌کند که باید گزینه‌ای را که با بیت صورت سؤال هم‌معنی و هم مفهوم هست را پیدا کنید.

مراحل انجام کار:

برای تسلط بر مبحث قرابت معنایی می‌بایست دو مرحله را انجام دهید:

  • مطالعه
  • حل تست قرابت معنایی

مطالعه

باید تک‌تک ابیات مهم و نثرهای مهم را در کتاب درسی خود بررسی کنید که در کتاب‌های مبحثی و موضوعی ادبیات در قسمت قرابت این بررسی انجام‌شده است. برای مثال یکی از بهترین کتاب‌های آموزشی و تستی کتاب قرابت معنایی نشر الگو تألیف آقای عبدالمحمدی هست (هم برای نظام قدیم و هم برای نظام جدید). این کتاب بسیار کتاب خوبی است. در حین بررسی هر بیت از کتاب درسی بهتر است که یک مفهوم دو یا سه‌کلمه‌ای از بیت موردنظر را برای خود بسازید. در این کتاب همین کار انجام شده و برای هر بیت از کتاب درسی، چندین بیت هم‌مفهوم ارائه شده که کار شما را آسان‌تر کرده است.

همچنین کتاب ادبیات موضوعی میکرو طلایی گاج برای درس ادبیات عمومی کنکور سراسری بسیار کتاب جامع و کاملی است که تمام مباحث ادبیات را شامل میشود از جمله مبحث قرابت معنایی که تمام مباحث فارسی دوره متوسطه دوم را بررسی کرده است. در این کتاب به دیگر مباحث ادبیات فارسی از جمله آرایه های ادبی، دستور زبان فارسی، لغت و املا و تاریخ ادبیات نیز پرداخته شده است که میتواند تمام نیازهای داوطلبان کنکور سراسری را مرتفع کند.

همچنین کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت نوشته آقای هامون سبطی نیز یکی از بهترین کتابهای قرابت معنایی است که بیشتر برای کسانی مفید است که در بحث قرابت ضعف اساسی دارند و میخواهند به طور اساسی به این موضوع بپردازند.

دقت داشته باشید که تمام شعرهایی که در تست‌های قرابت کنکور سراسری مطرح می‌شوند از خارج از کتاب درسی هستند ولی مفهوم آن‌ها حداقل یک‌بار در خود کتاب درسی بیان شده است.
پس برای هر بیت کتاب درسی حداقل یک بیت معادل و هم‌مفهوم یاد بگیرید ولی حفظ نکنید بلکه باید مفهوم را تشخیص دهید.
وقتی مفهوم بیتی را در کتاب درسی درک کردید، نیازی به حفظ کردن معنی شعر نیست. ولی اگر متوجه مفهوم بیت نمی‌شوید باید حتماً از معلم خود سؤال کنید تا مفهوم آن را به زبان ساده‌تر برای شما بیان کند تا ایراد شما در فهم آن بیت برطرف گردد. رفع اشکال کردن در تست‌های قرابت و در شعرها، بسیار زیاد اهمیت دارد و ایراد و اشکال باید هر چه زودتر برطرف گردند.
پس به ازای هر بیت از کتاب درسی، لااقل یک بیت معادل را یاد بگیرید.

حل تست قرابت معنایی

تست قرابت را در ابتدا بدون استفاده کردن از هر تکنیک و روش تستی بررسی و حل کنید تا درک ادبی شما به‌مرور بیشتر شود. برای افزایش درک ادبی هم باید به تعداد زیادی تست قرابت بزنید.
دی‌وی‌دی قرابت معنایی آقای عبدالمحمدی مؤلف کتاب‌های ادبیات نشر الگو را هم می‌توانید تهیه کرده و استفاده کنید. در این دی‌وی‌دی آموزشی چند تکنیک برای زدن تست‌های قرابت آموزش داده می‌شود که بسیار کاربردی و خوب هستند.
شما باید به‌طور پیوسته و هرروز تست قرابت بزنید. روزی ده تست قرابت معنایی بدون سرفصل بزنید و حتماً رفع اشکال را انجام دهید تا به‌مرور بتوانید تست‌های قرابت را درست بزنید.
در تست‌های قرابت به مثبت یا منفی بودن تست توجه زیادی بکنید و دور خواسته سؤال خط بکشید تا از بی‌دقتی اجتناب شود.
حتماً فایل صوتی زیر را به‌دقت گوش کنید تا بقیه نکاتی را که در مورد قرابت معنایی گفته‌ام را یادداشت کرده و به کار بگیرید.

همچنین در مقاله قدرت هر تست کنکور به صورت تقریبی قدرت هر تست ادبیات را در افزایش تراز کنکور شما بررسی کرده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید.

در صورت تمایل، در کانال روبیکای مرکز مشاوره کنکور نامدار عضو شوید تا از مطالب مفید آن نیز استفاده کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا